PLANUL DE ACŢIUNI/PROIECTE CULTURALE 

ALE UUR PE ANUL 2020

 

Filiala

Denumirea acţiunii

Localizare

Data

Arad

Crăciunul la ucraineni

Pancota

ianuarie


Botoşani

Prietenii limbii materne ucrainene – Mihai Eminescu și Ștefan Tcaciuc

Rogojești-Mihaileni

ianuarie

Bucureşti

85 de ani de la nașterea poetului ucrainean Vasyl Symonenko

(1935-1963)

Bucureşti

8 ianuarie

Caraş-Severin

Festivalul  de colinde Sighetu  Marmaţiei

Sighetu Marmației

ianuarie

 

Sărbătorile  de iarnă

la  ucraineni

Caransebeș

13 ianuarie

 

Comemorarea  poetului Ștefan  Tcaciuc

Cornuțel

26 ianuarie

Cluj-Napoca

Sărbătorile de iarnă pe stil vechi la ucraineni: Crăciunul, Revelionul, Boboteaza

(analiză şi evocare)


Cluj-Napoca


ianuarie

 

Haideți cu toți să colindăm!

(acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)

Cluj-Napoca

ianuarie

Galaţi

Evocarea poetului M. Eminescu (traduceri în limba ucraineană) şi a poetului Ştefan Tcaciuc

Galaţi

ianuarie

Iaşi

Crăciunul la Ucraineni. Originile, semnificația, tradiţiile și obiceiurile de Crăciun  la ucrainenii din România. Interferențe cu tradițiile și obiceiurile românilor și ale altor  minorități

Iaşi

6 ianuarie

 

Evocarea literară  ”Ștefan Tcaciuc și  Mihai Eminescu, in memoriam”. 


Vizită de  documentare la Ipotești Botoșani  și Cernăuți

Iaşi

13-15 ianuarie

Maramureş

Festivalul Internațional de Colinde,

Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni

Sighetu Marmației

ianuarie

Satu Mare

Festivalul Internațional de Colinde,

Datini și Obiceiuri de Iarnă la Ucraineni

Sighetu Marmaţiei

ianuarie

Suceava

Sărbătorile de iarnă pe stil vechi la ucraineni: Crăciunul, Revelionul, Boboteaza (analiză și evocare)


Suceava

ianuarie

 

Influențe ucrainene în personalitatea lui Eminescu

Suceava-Cernăuţi

ianuarie

Timiş

Evocarea sărbătorilor de iarnă la ucraineni

Timișoara

Casa Culturală

ianuarie

Tulcea

„Sărbătorile de iarnă la ucrainenii

Nord-Dobrogeni”

Toate organizațiile locale

ianuarie

 

Participare la Festivalul

de Colinde

Sighetu-Marmației

ianuarie

Comisia pentru educaţie şi ştiinţă

Ședința de lucru a Comisiei

București

ianuarie 

OFUR

Participarea la Concertul

de colinde

Sighetu Marmaţiei

ianuarie

Arad

Serată literară româno-ucraineană. Ziua internaţională a limbii materne

Târnova

februarie

Botoșani

Ziua Limbii Materne

Botoșani

februarie

București

Ziua Internaţională

a limbii Materne

Bucureşti

februarie

 

115 ani de la nașterea romancierului ucrainean Ulas Samciuc (1905-1987), 115 ani de la nașterea scriitorului ucrainean Dmytro Ciub (1905-1999)


Bucureşti

20 februarie


21 februarie

Caraș-Severin

Șezătoare –obicei de iarnă

Salbagel

15 februarie

 

Ziua limbii materne

Org. locale

22 februarie

Cluj Napoca

Ziua internaţională a limbii materne

Cluj-Napoca

februarie

 

A venit Maslenița! (acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)

Cluj-Napoca

februarie

Iași

Ziua limbii materne. Istoricul și semnificația evenimentului pentru minoritatea ucrainenilor  din România

Iaşi

24 februarie

 

Istoricul bucătăriei ucrainene. Tradiţii şi inovaţii în domeniul culinar specific ucrainean. Sfaturi pentru tinerele gospodine

Iaşi

februarie

aprilie

Maramureș

Ziua limbii materne

Sighetu Marmației

februarie

Suceava

Ziua internațională a limbii materne

Rădăuţi

februarie

 

Comemorarea scriitorilor de origine ucraineană din Bucovina

Dărmănești

februarie

Timiș

Ziua internațională

a limbii materne

Liceul Iulia Hașdeu

februarie

 

30 ani de la înființarea UUR Banat Aniversare jubiliară

Lugoj

21 februarie

Tulcea

Concurs de poezie, cântec

și dans ucrainean

Tulcea, Pardina, Crișan, Letea, Sfântul Gheorghe, Murighiol

februarie

 

Ziua limbii materne

Tulcea, Pardina, Crișan, Letea, Sfântul Gheorghe, Murighiol

februarie

Comisia pentru educaţie şi ştiinţă

Olimpiada de Limbă și literatură ucraineană maternă – etapa județeană

Județele AR, BT, CS, MM, SM, SV, TM, TL

29 februarie

OFUR

Sărbătoarea limbii materne

În fiecare școala unde se studiază limba maternă ucraineana

21 februarie

Arad

Taras Șevcenko

Târnova

martie

Botoșani

Rolul femeii în păstrarea identității ucrainene

Mihaileni

martie

 

Taras Șevcenko, poetul național al ucrainenilor

Botoșani

martie

București

206 ani de la naşterea poetului Taras  Sevcenko - concert şi evocare

Bucureşti

martie

 

90 de ani de la nașterea poetei ucrainene Lina Kostenko (1930),

125 de ani de la nașterea poetului ucrainean  Макsym Rylskyi (1895-1964)

Bucureşti

19 martie

 

Ziua internaţională a Femeii

Bucureşti

martie

Caraș-Severin

Sărbătorirea  poetului T.H. Sevcenko

Copăcele

08 martie

 

Sărbătorirea zilei internaționale a femeii

 

martie

 

OTUR Campionat jud. de minifotbal

Caransebeș

martie

Cluj Napoca

206 ani de la naşterea poetului Taras H. Sevcenko (1814-1861)

Cluj-Napoca

martie

 

Cea mai scumpă mamă

(acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)

Cluj-Napoca

martie

Galați

Ziua Internaţională a Femeii. Rolul femeilor ucrainene în păstrarea identităţii naţionale

Galaţi

martie

 

Omagiu memoriei

poetului ucrainean Taras Şevcenko

Galaţi

martie

Iași

Ziua  internațională a dreptului femeilor și a păcii. Ziua internațională a  scriitorului”.

   Scriitorii și poeții  de etnie ucraineană –  femei din România și opera acestora

Iaşi

10 martie

 

Sărbătorirea  a celei de-a 206-a  aniversare de la nașterea  poetului ucrainean Taras Hrehorovyci Șevcenko

Iaşi

martie

Maramureș

Simpozionul ,,Rolul femeii

ucrainene în societate”

Sighetu Marmației

martie

 

Olimpiada județeană pentru limba ucraineană

Sighetu Marmației

martie

Satu-Mare

Rolul femei ucrainene în păstrarea identităţii etnice ucrainene

Satu Mare

martie

 

„Relații româno-ucrainene. Istorie și contemporaneitate”- simpozion internațional

Satu Mare

martie

 

Zilele „Taras Şevcenko”

Satu Mare

martie

Suceava

Rolul femeii în păstrarea limbii materne – ziua internaţională a femeii

Suceava

martie

 

Comemorarea poetului naţional ucrainean Taras H.  Şevcenko

Negostina

martie

Timiș

Rolul femeii în păstrarea identității ucrainene

Timișoara - Casa Culturală

martie

 

Zilele Taras Șevcenko

Lugoj

martie

Tulcea

Ziua internatională a femeii.

“Rolul femeii ucrainene în păstrarea  identității etnice”

Toate organizațiile locale

martie

 

Zilele „Taras Șevcenko”

Tulcea

martie

OFUR

Un buchet de flori pentru cea mai gingașă ființă – femeia

În toate organizațiile de femei ucrainene

martie

 

Omagiu marelui poet ucrainean Taras Șevcenko

În toate organizațiile de femei ucrainene

martie

OTUR

„Împădurirea Maramureșului drag”

Maramuresul Istoric (Pe Raza Ocolului Silvic Sighet)

martie

 

„Cupa OTUR”

Sighetu Marmatiei

martie –aprilie

Comisia pentru cultură

Întâlnirea scriitorilor

cu cititorii

Maramures, Satu Mare, Cluj-Napoca

martie

 

30 de ani de la moartea - 110 ani de la naşterea scriitorului ucrainean Havrelo Clempuş

București

martie

 

70 de ani de la naşterea scriitorului Mykola Corsiuk

București

martie

Arad

Concurs de recitare a poeziei ucrainene/faza județeană

Târnova

aprilie

Botoșani

Tinere condeie, meșteșuguri artistice tradiționale

Rogojești

aprilie

 

Călătoria mea multiculturală

Botoșani  și locația fazei naționale

aprilie

 

Sărbătorim împreună zilele municipiului Botoșani

Botoșani

aprilie

București

Festival interetnic „Simfonii de primăvară”, ediţia a V-a

Bucureşti

aprilie

 

100 de ani de la nașterea scriitorului ucrainean Hryhoryi Tiutiunnyk (1920-1961),

100 de ani de la nașterea poetului ucrainean Dmytro Bilous (1920-2004) 

16 ani de la moartea scriitorului ucrainean Andrii Mneaskivskyi



Bucureşti

23 aprilie


24 aprilie


aprilie

Caraș-Severin

Concurs  de recitare a poeziei ucrainene faza  județeană

Cornuțel

aprilie

Cluj Napoca

Literatura şi publicistica ucrainenilor din România (întâlnire cu scriitori, traducători şi jurnalişti ucraineni)


Cluj-Napoca


aprilie

 

Hristos a înviat!

(acțiune realizată în cadrul „Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)

Cluj-Napoca

aprilie

Iași

Masa  rotundă dedicată  Zilei monumentului  și locurilor istorice, a cărții și a dreptului de autor

Prezentarea cărților editate de UUR în anii  2017/2018

Iaşi

aprilie

Maramureș

Concursul de recitare a poeziei ucrainene – etapa județeană

Rona de Sus

aprilie

 

Concursul de recitare a poeziei ucrainene – etapa națională

Sighetu Marmației

aprilie

Satu Mare

Festivalul muzicii religioase ucrainene în Sătmar

Micula

aprilie

Suceava

Tradiția încondeierii ouălor la ucraineni

Paltinu

aprilie

 

Bucătăria ucraineană – tradiții de Paște

Moldova Sulița

aprilie

Timiș

Creatori de artă populară ucraineană

Timișoara - Muzeul Satului Bănățean

aprilie

Tulcea

Concurs –

Cel mai bun sportiv al comunității

Tulcea, Letea,

Pardina, Crișan, Murighiol

aprilie

Comisia pentru educaţie şi ştiinţă

Olimpiada de Limbă și literatură maternă ucraineană – etapa națională

Timișoara

23-26 aprilie

OFUR

„Să facem sărbătorile cât mai frumoase,să-i facem fericiți pe cei necăjiți”

În toate organizațiile de femei ucrainene

aprilie

 

‚Femeile pot reuși"

În toate organizațiile de femei ucrainene

aprilie

OTUR

„Forumul Tineretului Ucrainean din România”

Sighetu Marmației

aprilie – mai

Arad

Ziua iei ucrainene

Târnova

mai

Botoșani

Recităm cu drag poezie ucraineană

Cândești și Sighetu Marmației

mai

 

Noaptea muzeelor

Botoșani

mai

 

Diversitatea mea culturală

Botoșani și locația fazei naționale

mai

București

Ziua iei ucrainene şi a cusăturilor – paradă, expoziţie – Miroslava Șandru

Bucureşti

mai

Caraș-Severin

Vizitarea frumuseților patriei Transalpina

Caransebeș

mai

 

OFUR - Ziua  iei ucrainene

Cornuțel

10 mai

Cluj Napoca

Deplasarea cu trupa de teatru «Жар-птиця» (“Pasărea de foc”), din cadrul Organizaţiei judeţene Cluj a UUR, la Organizaţia judeţeană Satu Mare, în vederea promovării identităţii culturale a minorităţii ucrainene din România



Satu Mare



mai

 

Să ne pregătim pentru Rusaliile Ortodoxe (acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)

Cluj-Napoca

mai

 

Două decenii de la înființarea specializării limba și literatura ucraineană la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (simpozion internațional)

Cluj-Napoca

mai

 

Deplasarea cu trupa de teatru «Жар-птиця» (“Pasărea de foc”), din cadrul Organizaţiei judeţene Cluj a UUR, la Organizaţia judeţeană Suceava, în vederea promovării identităţii culturale a minorităţii ucrainene din România



Suceava



mai/iunie

Galați

Acţiuni ocazionate de celebrarea Zilei Europei (diversităţi culturale)

Galaţi

mai

Iași

Comemorarea eroilor ucraineni ai frontului II Ucrainean, căzuți  pe pământul românesc în cel de-al Doilea Război Mondial pe timpul  operațiunii Iași Chișinău

Iaşi

mai

Maramureș

Cinstirea veteranilor de război

Poienile de sub Munte

mai

 

Obiceiuri pastorale de primăvera la ucraineni - Mira la huţuli

Bistra

mai

 

Sărbătorirea poetului ucrainean Taras Șevcenko

Sighetu Marmației

mai

Satu Mare

Ziua cămășii ucrainene

Tarna Mare

mai

Suceava

Istoria şi tradiţiile ucrainenilor din România - concurs naţional

Suceava

mai

 

Cupa minorităţii ucrainene la sporturi individuale și  de echipă

Negostina

mai

 

Concurs de recitare a poeziei ucrainene-etapa județeană

Bălcăuţi

mai

 

Convieţuiri, ediţia a XXVI-a

Negostina

mai

Timiș

Limba noastră-i o comoară

Giarmata - Căminul Cultural

mai

 

Concurs de recitare a poeziei ucrainene

Știuca

Căminul Cultural

mai

 

Cântec tradițional ucrainean

Petroasa Mare

mai

Tulcea

Tradiții si obiceiuri ucrainene: Întâlnire cu fiii satului

Letea, Sfântul Gheorghe, Fântâna Mare, Murighiol

mai

 

“Tradiții și continuitate la ucraineni”; Festivalul Bujorilor. Editia a IV-a

Fântâna Mare

mai

 

Itinerar istoric: “Pe urmele înaintașilor noștri ucraineni”

Tulcea (OFUR)

mai

Comisia pentru educaţie şi ştiinţă

Concurs național - Tradițiile și Istoria minorității ucrainene din România

Suceava

8-10 mai

 

Concursul internațional - Profesorul anului – cel mai bun profesor de limba ucraineană din Diaspora

București

mai

 

Concurs de cântece ucrainene pentru clasele I-VIII 

Cântecul prieteniei, Ediția a II-a

Rona de Sus Maramureș

mai-iunie

OFUR

Simpozion ”15 mai- Ziua internatională a Familiei.”

„Violența domestică poate ucide"

Satu Mare

mai

 

Să celebrăm portul popular - Ziua iei ucrainene

Satu Mare

mai

OTUR

„Flashmob” - Ziua iei ucrainene

Botoșani, Cluj

Sighetu Marmației

mai

Comisia pentru Cultură

85 de ani de la nașterea publicistului Ioan Rebușapcă

București

mai

Arad

Ziua Internaţională a Copilului

Târnova

iunie

Botoșani

Caravana prieteniei – Ziua internațională a copilului

Dorohoi

iunie

 

Să ne iubim dascălul

Rogojești

iunie

 

Să-i cunoaștem pe copiii ucraineni din Bucovina

Rogojești-Negostina-Brodina-Paltinu

iunie

București

Ziua copilului şi a tineretului ucrainean – conferinţă, concert

Bucureşti

iunie

 

„Zilele culturii ucrainene” (Tradiţii meşteşugăreşti, Expoziţie de carte şi fotografii, spectacol artistic, masă rotundă)

Bucureşti

iunie

Caraș-Severin

Ziua internațională  a copilului. Să ne cunoaștem patria (vizitare, documentare)

 

01 iunie

 

Concert de cântece străbune

Anina

21 iunie

Cluj Napoca

Ziua Victoriei în cel de-al Doilea Război Mondial. Memorie, istorie şi rugă ucraineană


Cluj-Napoca


iunie

 

E ziua ta, copile!

(acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)


Cluj-Napoca


iunie

Galați

Participarea la Expoziţie de carte, ziare, foto organizate de cele 10 organizaţii etnice din Galaţi

Galaţi

iunie

Maramureș

Cântece și dansuri

de pe Valea Ruscovei

Ruscova

iunie

 

Festivalul internațional-târg ,,Culorile cergii ucrainene

Rona de Sus

iunie

 

Cupa de fotbal a UUR

filiala MM

Repedea, Leia de Sus, Crăciunești, Remeți, Sighetu Marmației

iunie, iulie, septembrie

Satu Mare

Zâmbet de copil (Ziua internațională a copilului)

Micula

iunie

 

„Să ne cunoaştem cultura ucraineană”

Micula

iunie

Suceava

Ziua Internaţională

a copilului

Siret

iunie

 

Spiritualitate ortodoxă ucraineană în municipiul Suceava

Suceava

iunie

Timiș

Tradiții culinare a ucrainenilor din Banat

Muzeul Satului Bănățean - Casa ucraineana

iunie

 

Să ne cunoaștem istoria - vizită tematică

Maramureș

iunie

 

Caravana ucraineană

Gottlob

iunie

Tulcea

-Ziua copilului în familia ucraineană:

-Cel mai bun recitator, interpret si dansator

Tulcea, Letea, Murighiol, Crișan, Sfântul Gheorghe, Pardina

iunie

 

Participare la Festivalul de folclor ucrainean – „Kodima - Fest”, Ucraina

Kodima,

Ucraina

iunie

OFUR

Să nu uitam comorile strămoșești  ale folclorului ucrainean

În toate organizatiile de femei ucrainene

iunie

 

„Zâmbet de copil ucrainean”

Ziua Mondială a Copilului.

În toate organizatiile de femei ucrainene

iunie

OTUR

Finala „Miss Vyșyvanka“

București

iunie

Comisia pentru Cultură

Întâlnirea scriitorilor cu cititorii

Caras-Severin, Arad, Timis

iunie

Botoșani

Pe urmele strămoșilor noștri de la Marea Neagră

Odesa-Vâlcov

iulie

 

Festivalul fanfarelor ucrainene

Cândești

iulie

București

Ziua Ucrainei /

Ziua drapelului

Bucureşti

iulie

 

„Zilele culturii slave” – Conferință internațională în cadrul căreia vor avea loc dezbateri pe tema „Cine sunt rutenii?” (în colaborare cu U. București)

Bucureşti

iulie

 

20 de ani de la înființarea ansamblului artistic ucrainean „Zorea“

Bucureşti

iulie

 

140 de ani de nașterea scriitorului ucrainean Volodymyr Vynnycenko (1880-1951)

Bucureşti

28 iulie

 

Seară literară ucraineană – prezentarea cărților editate de UUR

Bucureşti

iulie

Caraș-Severin

Zilele  culturii  la Reșița

Reșița

12 iulie

 

Vizitarea locurilor  străbune (Zakarpatea )

Zakarpatea

iulie

Cluj Napoca

Noaptea de Kupala

(acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)


Cluj-Napoca


iulie

Maramureș

Caravana folclorului ucrainean

Crăciunești, Bocicoiu Mare, Vișeu de Sus, Coștiui, Baia Mare

iulie-septembrie

 

Sărbătoarea cântecului și dansului ucrainean

Crasna Vișeului

iulie

 

Sărbătoarea cântecului de nuntă la ucraineni

Valea Vișeului

iulie

Suceava

Obiceiuri ucrainene la Ploşcii

Ploşcii

iulie

 

Identitatea religioasă a ucrainenilor

Dărmăneşti

iulie

 

Școala de vară pentru elevii care studiază limba maternă

Bălcăuți

iulie

Timiș

Seară culturală interetnică

Remetea Mică

iulie

 

Turneu de fotbal a tinerilor ucrainenilor

Soca

iulie

 

Datini și tradiții la ucrainenii din Lugoj

Lugoj- Teatrul Naț. Traian Grozăvescu

iulie

Tulcea

Întâlnire artistică și gastronomică ucraineană „Spivaemo

i jaremo pirohe”

Sulina, Letea,

Chilia Veche

iulie

 

Tradiții în gastronomia ucraineană.

„Festivalul  Borșului Pescăresc”

Ediția a VII-a

Sulina, Tulcea

iulie

 

“Ivan Kupala” - Eveniment major în tradiția culturală a ucrainenilor dobrogeni

Tulcea

iulie

OFUR

„Scoala de vară a femeilor și tinerelor  ucrainene”

Sighetu Marmaţiei

iulie

OTUR

Excursie cultural-educativă în satul natal al marelui Kobzar – Taras Șevcenko

Regiunea Zvynehorodka, Ucraina

iulie

Arad

Concert de muzică religioasă  ucraineană, ediţia a III-a

Arad

august

Botoșani

Să-i cunoaștem pe ucrainenii din Banat

Caraș-Severin

august

 

Ziua Națională a Ucrainei

Botoșani

august

București

Seară literară ucraineană – prezentarea cărților editate de UUR

Bucureşti

august

 

Folk Rock Fest „Ruja troiaka” - Ediția I

Bucureşti

august

Caraș-Severin

Festivalul Internațional de cântece și dansuri ucrainene

Caransebeș

29 august

Galați

Ziua Independenţei Ucrainei

Galaţi

august

Iași

Marcarea Zilei Naţionale

a Ucrainei  și a Drapelului  de Stat a Ucrainei

Iaşi

august

 

Vizita de studiu și documentare în  Ucraina, pentru membrii filialei

Iaşi

august- septembrie

 

Vizita de studiu și documentare în  pentru membrii activi ai filialei, „Să  ne cunostem frații”. Schimb de experiență prin  vizitarea organizațiilor județene vecine

Iaşi

august-noiembrie

Maramureș

Vara la Stână

Rona de Sus

august-septembrie

Satu Mare

Sărbătorirea Zilei Naţionale a Ucrainei şi a Drapelului Ucrainei

Satu Mare

24 august

Suceava

Concert de muzică

religioasă ucraineană

Maidan Cacica

august

 

Ziua Ucrainei. Mitropolitul Petru Movilă al Kievului un mare spirit  al ucrainenilor de pretutindeni

Siret

Kiev

august

Timiș

Timișoara, capitală culturală europeană 2021- festival internațional săptămâna ucraineană la Timișoara

Timișoara- Casa Culturală

august

7 zile

 

Din Maramureș la Știuca

Știuca - Căminul Cultural

august

 

Marcarea Zilei Naționale

a Ucrainei

Timișoara

august

Tulcea

Aniversarea Independenței

de Stat a Ucrainei

Tulcea

august

OFUR

Ziua Independenţei Ucrainei

În fiecare org. Jud. a UUR

august

 

Realizarea  de CD-uri ale grupurilor folclorice ucrainene din România

În toate organizatiile judeţene de femei

august

OTUR

Participare la „Forumul Tineretului Ucrainean al Diasporei”

Ucraina

august

Comisia pentru Cultură

Participarea la Festivalul ProEtnica

Sighișoara

august

Botoșani

Sportul pentru toți ucrainenii

Agafton – Botoșani

septembrie

 

Rogojești – vatra ucrainenilor din județul Botoșani

Rogojești-Mihăileni

septembrie

București

Săptămâna  teatrului ucrainean – Ediția I

175 de ani de la nașterea dramaturgului și regizorului ucrainean Ivan Karpenko-Karyi

(1845-1907)

Bucureşti

29 septembrie

Caraș-Severin

Festival  de cântec  religios

Cornuțel

20 septembrie

Cluj Napoca

24 august – Ziua Indepentenței

acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)


Cluj-Napoca


septembrie

Iași

Participarea  la acțiuni organizate în afara granițelor, la invitația  organizatorilor, asociaților și instituțiilor din Ucraina sau alte  țări

Iaşi

septembrie-octombrie

Maramureș

Festivalul minorităților naționale din România

Sighetu Marmației

septembrie

Satu Mare

Bucătăria tradiţională la ucrainenii sătmăreni

Păulian, Moftinu Mic, Micula

septembrie

Suceava

Ucrainenii în Bucovina – sesiune de comunicări ştiinţifice

Gropeni

septembrie

 

Bucătăria ucraineană – tradiții culinare de toamnă

Izvoarele Sucevei

septembrie

 

Elmovei lest – festival de cântece ucrainene

Ulma

septembrie

Timiș

Festivalul etnic al minorităților din Timișoara

Timișoara - Parcul Rozelor

septembrie

 

Gala Maramureșeană în Banat

Soca

septembrie

Tulcea

Zilele culturii ucrainene

Letea, Pardina, Telița, Dunavaț, Ciucurova

septembrie

Comisia pentru Educație și Știință

Cursuri de perfecționare pentru cadrele didactice care predau limba ucraineană/ în limba ucraineană, în instituții abilitate din Ucraina

Ucraina

1-6 septembrie

OTUR

„Zadunaiska rybka” – Concurs de pescuit

Tulcea-Sarichioi

septembrie

Comisia pentru Cultură

Întâlnirea scriitorilor cu cititorii

Galati, Tulcea

septembrie

Botoșani

Tradiții și obiceiuri ucrainene la Cândești, Bucovina

Cândești

octombrie

București

Festival Internațional de muzică religioasă Acoperă-ne pe noi cu acoperământul Tău, Preasfântă Fecioară” – Ediția a II-a

Bucureşti

octombrie

 

Masă Rotundă „De strajă lângă ei pune-voi cuvântul” – Comemorarea scriitorilor ucraineni din România

Bucureşti

octombrie

Caraș-Severin

OFUR - Bucătăria ucraineană.

Nunta ucraineană

Copăcele

18 octombrie

Cluj Napoca

230 de ani de la naşterea fabulistului

Petro Hulak-Artemovskyi (1790-1865)


Cluj-Napoca


octombrie

 

Școală, draga școală

(acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)

Cluj-Napoca

octombrie

Galați

Comemorarea hatmanului I. Mazepa şi depunerea de coroane de flori la statuia din Parcul „Libertăţii“

Galaţi

octombrie

Iași

Participarea la  festivalul dansului și cântecului popular național al  minorităților din județul Iași

Iaşi

10-15 octombrie

 

Zilele culturilor slave – simpozion

Iaşi

octombrie

Maramureș

Întâlnirea cu fiii satului

Lunca la Tisa

octombrie

 

Sărbătoarea folclorului ucrainean

Repedea

octombrie

Suceava

Personalități ucrainene sucevene

Brodina

octombrie

 

Ziua educaţiei în şcolile în care se predă limba ucraineană

Toate organizaţiile

octombrie

 

Gospodina ucraineană – tainele murăturilor

Milişăuţi

octombrie

Timiș

Concurs de interpretare a cântecului ucrainean

Dragomirești

octombrie

 

Zilele culturii ucrainene

Variaș

octombrie

Tulcea

Dialog intercultural al tinerilor aparținând minorităților naționale.

Tulcea

octombrie

 

Conferința internațională:

„Contribuția Cazacilor Zaporojeni la stabilitatea teritorială și administrativă a Dobrogei de Nord

din secolul XIX”

Tulcea,

octombrie

Comisia pentru educaţie şi ştiinţă

Consfătuirile naționale ale cadrelor didactice de limba și literatura ucraineană, de educație muzicală și de religie – Cultul ortodox ucrainean

Oradea/ Arad/ Brașov


octombrie

OFUR

Respectul și prețuirea pentru implicarea și realizările femeilor cadre didactice, pensionare și scriitoare

În toate organizatiile de femei ucrainene

octombrie

OTUR

Zilele filmului ucrainean

Cluj-Napoca

octombrie

 

Proiect pentru Tinerii Ucraineni „MOJO”

Bucuresti

 

Comisia pentru Cultură

80 de ani de la nașterea scriitorului Mihai Mihailiuc

București

octombrie

Botoșani

Ziua limbii ucrainene

Mihăileni

noiembrie

 

Sărbătoare de centenar în satul Tudor Vladimirescu din com. Avrămeni

Tudor Vladimirescu, Avrămeni

noiembrie

 

Comemorarea victimelor Holodomorului

Botoșani

noiembrie

București

Masa Rotundă „Holodomorul din anii 1932-1933 în Ucraina – necesitatea condamnării lui la nivel internațional”

Bucureşti

noiembrie

 

„Sfântul Nicolae în mijlocul copiilor”

Bucureşti

noiembrie

Caraș-Severin

Ziua  limbii  ucrainene

Org. locale

09 noiembrie

 

Comemorarea Holodomorului

Copacele

30 noiembrie

Cluj Napoca

125 de ani de la naşterea poetului Maksym T. Rylskyi (1895-1964)

Cluj-Napoca

noiembrie

 

Sfântul Nicolae (acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)

Cluj-Napoca

noiembrie

Galați

Comemorarea Holodomorului în Ucraina anilor 1932-1933

Galaţi

noiembrie

Iași

Ziua limbii  ucrainene în România Evocarea literar artistică  a scriitorilor și poeților din Bucovina. Expoziție  de carte

Iaşi

noiembrie

 

Seara  de film  documentar  și artistic  al minorităților din  Iași. Masa rotundă dedicată  Zilei memoriei jertfelor Holodomorului anilor  1932-1933 din Ucraina

Iaşi

noiembrie

Maramureș

Obiceiuri de toamnă la ucraineni

Remeți

noiembrie

 

Ziua  Națională a Limbii Ucrainene

Sighetu Marmației

noiembrie

Satu Mare

Ziua culturii ucrainene

Micula

noiembrie

Suceava

Să ne cunoaştem trecutul – Holodomorul din Ucraina anilor 1932-1933

Rădăuți

noiembrie

 

Omagierea scriitoarei

Olha Kobyleanska

Gura Humorului

noiembrie

Timiș

Ziua ucrainenilor din Criciova - aniversare jubiliară

Criciova

noiembrie

 

Ziua limbii ucrainene

Știuca

noiembrie

 

Lumânarea nestinsă - Victimele Holodomorului

Timișoara

noiembrie

Tulcea

„Zilele culturii ucrainene”

Crișan, Caraorman, Chilia Veche

noiembrie

 

Să nu ne uităm istoria. Holodomorul din Ucraina.

Tulcea

noiembrie

OFUR

Ziua limbii ucrainene

În toate org. de femei ucrainene

noiembrie

Comisia pentru Cultură

Întâlnirea scriitorilor

cu cititorii

Iasi, Suceava, Botosani

noiembrie

 

Participarea la Târgul Internaţional Gaudeamus

Bucuresti

noiembrie

Arad

Concert de colinde ucrainene

Târnova

decembrie

Botoșani

Sărbătorim Ziua Națională

Botoșani

decembrie

 

Obiceiuri și rețete culinare ucrainene în Ajunul Crăciunului

Rogojești

decembrie

 

Festivalul de colinde ucrainene, ediția a XVI-a

Botoșani

decembrie

 

Vine, vine Moș  Crăciun, la elevii ucraineni

Botoșani,

Rogojesti-Mihaileni, Cândești, Tudor-Vladimirescu

decembrie

București

Călătorie de documentare în Regiunea Zakarpatea (membrii activi ai filialei UUR București 30 persoane)

Bucureşti

decembrie

 

Călătorie de documentare în Regiunea Zaporijea (membrii activi ai filialei UUR București 30 persoane)

Bucureşti

decembrie

 

Călătorie de documentare în Bucovina (Vizitarea Filialelor Suceava, Botoșani, Iași)

Bucureşti

decembrie

 

Călătorie de documentare în Banat (Vizitarea Filialelor Arad Timișoara,

Caraș-Severin)

Bucureşti

decembrie

 

Călătorie de documentare în Dobrogea (Vizitarea Filialelor Galați și Tulcea (a unei organizații

UUR din Deltă)

Bucureşti

decembrie

 

Călătorie de documentare în Ardeal (Vizitarea filialelor Cluj-Napoca, Satu Mare, Maramureș)

Bucureşti

decembrie

Caraş-Severin

Festival  de colinde și datini la ucraineni

Reșița

20 decembrie

Cluj-Napoca

425 de ani de la naşterea

hatmanului Ucrainei, Bohdan Hmelnyțkyi

Cluj-Napoca

decembrie

 

Moș Crăciun cu plete dalbe

(acțiune realizată în cadrul ”Clubului copiilor ucraineni”/«Клуб української малечі»)

Cluj-Napoca

decembrie

Galaţi

Ziua Minorităţilor Naţionale

Galaţi

decembrie

Iaşi

Spectacol omagial  dedicat Zilei minorităților

Iaşi

22 decembrie

 

Participarea la  festivalul datinilor  și colindelor organizat  de alte organizații județene a UUR

Iaşi

La invitația organizațiilor județene  ale UUR decembrie - ianuarie

 

Diversitatea  culturală. Cunoașterea reciprocă a tradițiilor  și obiceiurilor specifice minorităților din județul Iași

Iaşi

În baza înțelegerii cu celelalte minorități din Iași

 

Prezentarea  tradițiilor și  obiceiurilor ucrainenilor  în general și a ucrainenilor  din România în școlile din Iași  cu ocazia zilelor - Școala altfel

Iaşi

Potrivit  calendarului  MEȘ

Maramureş

Sărbătorirea Pomului de iarnă

Toate școlile maramureșene în care se studiază limba ucraineană

decembrie

Satu Mare

Sf. Nicolae la ucrainenii sătmăreni

Micula

decembrie

Suceava

Ziua Minorităţilor Naţionale

Rădăuţi

decembrie

 

Colinda ucraineană – origine, funcție și tipologie, antologii

Siret

decembrie

 

Pomul de Crăciun

Toate organizaţiile

decembrie

Timiş

Festival internațional de colinde ucrainene în Banat

Timișoara- Casa Culturală a ucrainenilor

decembrie

 

Sărbătorirea

Pomului de Crăciun

Școlile în care se învață limba ucraineană

Decembrie

Cadouri ptr. Copii UUR

Tulcea

Ziua minorităților naționale

Tulcea

decembrie

 

Participare la Festivalul colindelor

Timisoara

decembrie

 

Seară de colinde ucrainene

Toate organizațiile

locale

decembrie

 

Sărbătorirea pomului de Crăciun

Letea, Murighiol,

Tulcea, Pardina, Crișan

Sfântul Gheorghe

decembrie

Comisia pentru educaţie şi ştiinţă

Încheiere de parteneriate între unități școlare din România și Ucraina

Unități școlare din România și din Ucraina

Anul școlar 2019-2020

 

Cursuri de perfecționare pentru cadrele didactice care predau limba ucraineană/ în limba ucraineană, cu formatori din Ucraina

Unități școlare din România/ sediile UUR

Anul școlar 2019-2020

OFUR

Sărbătoarea Sf. Nicolae

În fiecare

org. Jud. a UUR

decembrie

Comisia pentru cultură

Participarea la Salonul de Carte si Muzică

Sinaia

 
 

Participarea la adunarea anuală a Tineretului Ucrainean

   
 

Participarea la Consiliul Mondial al Ucrainenilor

   
 

75 ani de la nasterea publicistului Ioan Chidesciuc

Bucuresti

 
 

Conferinta Internatională „Ucrainenii din România – Istorie, contemporaneitate și perspective” Ediția a IV-a

   
 

Concurs Național „Tinere talente ucrainene” ed. a IV-a

   

Sediul Central UUR

Ziua Limbii Ucrainene

București

 

 

Sambor Anna, 

 

vicepreşedintele Comisiei de Cultură