Rona de Sus va reprezenta județul Maramureș la Campionatul Național de Fotbal

UUR

Uniunea Ucrainenilor din România are ca scop apărarea drepturilor privind exprimarea şi promovarea identităţii etnice, lingvistice, culturale şi religioase a persoanelor aparţinând minorităţii ucrainene

Uniunea Ucrainenilor din România – Filiala Maramureș anunță cu mândrie că echipa din Rona de Sus va reprezenta județul Maramureș la Campionatul Național de Fotbal care se va desfășura la Timișoara în perioada 1-5 septembrie 2024.

Această realizare vine după meciuri intense și pline de pasiune în cadrul Cupei de Fotbal „UUR Maramureș”, organizată cu succes pe 25 august la Ruscova și Remeți. Competiția a reunit echipe din localitățile Poienile de sub Munte, Repedea, Ruscova, Crasna Vișeului, Bistra și Valea Vișeului, oferind un spectacol sportiv memorabil.

În competiția desfășurată la Ruscova, echipa din Poienile de sub Munte a obținut locul 1, urmată de echipa din Ruscova pe locul 2 și echipa din Repedea pe locul 3. Echipa din Valea Vișeului s-a clasat pe locul 4, iar echipele din Crasna Vișeului și Bistra au ocupat locurile 5 și 6.

La Remeți, echipa din Rona de Sus a câștigat competiția, ocupând locul 1. Echipa din Remeți a obținut locul 2, iar echipa din Crăciunești a ocupat locul 3. Echipa din Lunca la Tisa s-a clasat pe locul 4.

Echipele câștigătoare din Poienile de sub Munte și Ruscova au avut ulterior ocazia să își măsoare forțele cu echipele din Rona de Sus și Remeți în semifinala și finala desfășurată la Sighetu Marmației pe 29 august. În final, echipa din Rona de Sus a ieșit învingătoare, urmând să reprezinte Maramureșul la Timișoara.

Pe lângă trofeul echipei câștigătoare, au fost acordate și premii speciale: Popadiuc Dragoș Mihai din Rona de Sus a fost desemnat golgheterul campionatului, Bumbar Simion din echipa Ruscova a fost numit cel mai bun portar, iar Țifrac Denis din Rona de Sus a fost ales cel mai bun jucător. Premiul fair-play a fost acordat echipei din Valea Vișeului.

Toate echipele participante au primit diplome de participare, iar premiile au fost înmânate de președintele UUR Nicolae Miroslav Petrețchi, împreună cu alți membri marcanți ai comunității: Recalo Ioan- vicepreședinte UUR, Brânzanic Ivan Claudiu- primar Remeți și membru RADA, Țudic Mihai- director adjunct și Greșciuc Nicolae.

Felicitări tuturor participanților pentru ambiție și spiritul de fair-play demonstrat. Mulțumim conducerii UUR pentru sprijinul continuu și suntem mândri de realizările echipei din Rona de Sus. Le dorim mult succes la Timișoara!